אסף שילה, עו"ד

 
 

 

תביעות ייצוגיות אינן עניין של מה בכך. מי שחפץ להיות ראוי להגיש תביעה ייצוגית ולייצג קבוצה שלמה של תובעים, חייב להקפיד על עבודה יסודית ומקצועית.

אז מהו סדר הדברים?


שלב ראשון - מחשבה על הגשת תביעה יצוגית

"עליתם" על ענין מעצבן/חשוב/ציבורי. אתם חושבים שמדובר בתופעה, שאותו עניין לא קרה רק לכם ושיש מקום להגיש תביעה ייצוגית. מה עושים?

פונים לעורך דין שמתמחה בהגשת תביעות יצוגיות.

תקבלו ממני התייחסות רצינית ומעמיקה לפניה שלכם, בסיומה אביע דעה ראשונית לגבי האפשרות של הגשת תביעה יצוגית.

אם נחליט כי יש מקום להמשך הבדיקות, יש לבצע "שיעורי בית". זה השלב הבא.


שלב שני - פעולות ובדיקות שיש לבצע לפני הגשת התביעה הייצוגית

בדיקת קיומה של עילה אישית: יש לבדוק היטב, כי יש לכם עילת תביעה טובה. או במילים פשוטות יותר: כי יש "קייס". תובע ללא עילה אישית מבוססת לא יוכל לשמש כתובע ייצוגי. יש לאסוף ראיות ולבצע בדיקה משפטית מעמיקה על מנת לוודא מהם סיכויי התביעה.

בדיקת קיומה של עילה קבוצתית: יש לוודא, כי אין מדובר במקרה אישי בלבד של הפונה, אלא כי מדובר בתופעה. במסגרת זו יש לוודא, ככל הניתן, מה היקף התופעה מבחינת זמן וכמות האנשים עליהם השפיעה. 

בדיקת העדרן של תביעות ייצוגיות קודמות בנושא: על מנת לא לבצע עבודת חינם, יש לבדוק אם לא הוגשה כבר תביעה ייצוגית בנושא המדובר. לצורך כך קיים פנקס תובענות ייצוגיות, בו יש לעיין.

מה אין צורך לבצע:

אין צורך "לגייס" תובעים נוספים. די בתובע ייצוגי אחד (אלא אם הדבר דרוש לשם הוכחת הטענה כי מדובר בתופעה).

אין צורך לבצע פניה מוקדמת לנתבע בדרישה או בהצעה לפשרה. אם מדובר במקרה שמתאים אמנם לחול על קבוצה גדולה של אנשים, פשרה ניתנת להתבצע רק באמצעות בית המשפט.


שלב שלישי - קבלת החלטה על הגשת התביעה הייצוגית

יש לקרוא היטב את נוסח הבקשה לאישור התביעה כייצוגית ואת נוסח התצהיר שמצורף אליה. יש לוודא כי כל הפרטים מדוייקים, וכי הטענות משכנעות.

יש לוודא, כי הסיכויים עולים על הסיכונים, וכי ישנה נכונות לקחת את הסיכון שבניהול ההליך.


שלב רביעי - הגשת הבקשה לאישור התביעה כייצוגית וניהול ההליך

תביעה ייצוגית מתנהלת בשני שלבים. ראשית, מוגשת התביעה האישית ויחד עימה הבקשה לאשר את אותה תביעה אישית כתביעה ייצוגית. מתנהל הליך לא פשוט ולא קצר של דיון בבקשה, במסגרתו שומעים עדים ומגישים ראיות. בסופו של השלב הראשון פוסק בית המשפט (או בית הדין) אם הבקשה מאושרת או לא.

אם הבקשה אושרה, מתחיל השלב השני בתביעה. בשלב זה אמור ההליך להתנהל מחדש, הפעם כתביעה ייצוגית. בפועל, שלב זה נדיר. אם הבקשה אושרה, בדר"כ מצליחים הצדדים להגיע לפשרה ולסיים את התיק בדרך זו.


שלב חמישי - פשרה בתביעה ייצוגית

זה אינו שלב הכרחי, אך כאמור מתנהל במקרים רבים. חשוב לציין, כי בניגוד לתביעה רגילה, בית המשפט שוקל בכובד ראש אם לאשר את הפשרה. עליו לוודא, כי הפשרה טובה לא רק לתובע הייצוגי ולעורך דינו מחד, ולנתבע מאידך, אלא גם לקבוצה אשר הסכם הפשרה מבוקש להיות מוחל עליה.


 

 

 צרו קשר
טל: 054-7372987;
 e-mail: assaf@assaf-shiloh.co.il

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים